Dzisiaj jest: wtorek, 20.01.2015r.       Imieniny: Fabian, Sebastian             Odwiedzin na stronie: Online:      
Polski   English  

Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kasinie Wielkiej                                                            

Ochotnicza Straż Pożarna w Kasinie Wielkiej powstała w 1933 roku  z inicjatywy miejscowych działaczy, którzy widzieli wielką potrzebę jej powstania.


Inicjatorem powstania OSP był Kaletka Piotr, który był również jej pierwszym komendantem aż do wybuchu II wojny światowej. Celem powstania jednostki była ochrona przed ogniem ale także przed innymi kataklizmami, pozostał on po dziś dzień a mianowicie “Nieść pomoc  i ratunek w chwili zagrożenia bliźniemu”.


Przez długie lata na czele straży stali komendanci, dopiero w latach 60-tych wprowadzono funkcję “Prezesa” a “Komendant” przejął funkcję naczelnika. Pierwszym prezesem przez szereg lat był Jan Wróbel miejscowy organista a po nim przez 25 lat aż do 1996 roku funkcję tą pełnił Stefan Łabuz, który ze względów zdrowotnych zrezygnował z niej a na jego miejsce  wybrany został Adam Wrzecionek, który pełni ją nadal.
 

W  czasie działalności jednostki naczelnikami byli: Nowak Franciszek,  Skwarczek Jan, Adam Wrzecionek, Łukasik Jerzy, Śmieszek Józef, i obecnie Marian Pietrzak.
 

Duże słowa uznania należą się druhowi prezesowi  Stefanowi Łabuzowi i jego zarządom oraz druhom, którzy przez wiele lat organizowali zabawy, zbiórki pieniężne na zakup materiałów budowlanych na nową remizę OSP a także utrzymując działalność bojową jednostki. Należy zaznaczyć ,że czasy były bardzo trudne jednak duże zaangażowanie sprawiło , że udało się zgromadzić dzięki również dużej ofiarności społeczeństwa kasińskiego większość materiałów na budowę nowej remizy. Upartość druha Łabuza a także całego społeczeństwa pozwoliło w 1989 doprowadzić do lokalizacji obecnego Domu Strażaka. W 1992 roku za sprawą ówczesnego wójta Stanisława Potaczka oraz jego zastępcy Tadeusza Patality , obecnego wójta sprawy budowy ruszyły szybkim tempem a w 2000 roku remiza została oddana do użytku.


Słowa uznania i podziękowania należą się władzom gminy Mszana Dolna na czele z wójtem Tadeuszem Patalitą a także całemu społeczeństwu kasińskiemu, które włożyło wielki wkład w budowę remizy,  Radnym, Sołtysowi, Radom Sołeckim, sponsorom, Ks. Proboszczowi kanonikowi Marianowi Juraszkowi, oraz wszystkim ludziom dobrej woli. Dzisiaj możemy się szczycić tym pięknym budynkiem, który służy całemu społeczeństwu nie tylko z Kasiny Wielkiej.


Z tych co pamiętają początki działalności OSP w Kasinie Wielkiej pozostało dwóch: Piotr Lulek -senior długoletni kapelmistrz orkiestry dętej i muzyk i Andrzej Ślaga.  Z dokumentów historycznych wynika, że Pan Piotr grając na różnych imprezach (bezpłatnie) przyczynił się do zakupu pierwszych mundurów i sikawki ręcznej. Przez długie lata kiedy nie było jeszcze syreny na trąbce ogłaszał alarm wzywając druhów do pożaru.


Obecnie jednostka posiada na wyposażeniu dwa średnie wozy bojowe z zapasem 4.5 tysiąca litrów wody, wymagane umundurowanie , sprzęt do ratownictwa medycznego i drogowego, trzy motopompy M8 i potrzebny osprzęt (zapas wężów itp.)
 

W nowym budynku mają siedziby wszystkie organizacje społeczne działające na terenie wioski a mianowicie:

 

 • Stowarzyszenie Rozwoju i Odnowy Wsi Kasina Wielka
 • Kółko Rolnicze
 • Biblioteka Gminna
 • Swoją salę do prób ma: Zespół Regionalny Kasinianie-Zagórzanie działający od 40 lat
 • Orkiestra Dęta “Echo-Zagórzan , która liczy również już 76 lat


W remizie odbywają się spotkania Rady Sołeckiej i zebrania wiejskie a także funkcjonuje sala z zapleczem , gdzie odbywają się przyjęcia weselne i inne imprezy kulturalne między innymi:

 

 • Regionalny Przegląd Kolędniczy
 • Przegląd Pieśni Maryjnej
 • Majówka Zagórzańska
 • Sympozja i seminaria
 • Posiady Zagórzańskie itp.
   

Ciesząc się z tak dużego dorobku naszej jednostki  jeszcze raz składamy gorące  podziękowania wszystkim , którzy przyczynili się do jej powstania i działalności dla dobra naszej wioski, gminy i powiatu.

 

Wydrukowane z: http://kasina-wielka.com/ochotnicza-straz-pozarna-historia/